Muutosehdotus Akateemisen Olutseura BOSA ry:n syyskokouksen 2023 esityslistaan. Proposition to add a new item to the autumn general meetings agenda

Hei BOSAn jäsenet,

Hallituksen kokouksessa 8.12. on käsitelty BOSAn juhlanauha ja merkkiohjesääntöä ja päätetty tuoda se yhdistyksen syyskokoukseen päätettäväksi. Olemme ehdottomassa, että esityslistaan lisätään uusi kohta ”Juhlanauha ja merkkiohjesääntö”, jossa käsitellään  juhlanauha ja merkkiohjesääntöä BOSA ry:lle ja päätetään sen hyväksymisestä. Muutosehdotusta käsiteltäisiin yhdistyksen syyskokouksessa kohdassa 8.

Syyskokouksessa käsitellään talousarvio ja toimintasuunnitelma vuodelle 2023. Pyydämme teitä tutustumaan näihin asiakirjoihin jo etukäteen.

Kaikki käsiteltävät asiakirjat löytyvät Google Drive -kansiosta: https://drive.google.com/drive/folders/1p6qjgj2tRPZlcUN_QEWqOXMw3cJEpu2f?usp=sharing

ISOjoulu ja yhdistyksen syyskokous järjestetään 15.12. klo 18 alkaen YTHS-saunalla (Kalevantie 3 C 33). Jos haluat tapahtumassa ruokaa, täytäthän seuraavan lomakkeen, jotta voimme taata jokaiselle halukkaalle ruoan: https://docs.google.com/forms/d/15W4-Ieu2rY698kHLCA3WhBSJZ_GQ6e_o3pds2OyvtUI/edit 


Hello members of BOSA,

In BOSA’s board meeting on the 8th of December it was discussed that a ribbon and emblem code for BOSA should be brought up in the organization’s autumn meeting, and therefore we propose that “Ribbon and emblem code” should be added to the agenda of the meeting as an item number 8. The item includes the decision whether the ribbon and emblem code should be passed as the organization’s official policy document or not.

In the autumn meeting we will also discuss the budget and action plan for the term 2023. We ask you to get acquainted with these documents in advance.

All the material that will be discussed can be found in the following Google Drive folder:

https://drive.google.com/drive/folders/1p6qjgj2tRPZlcUN_QEWqOXMw3cJEpu2f?usp=sharing

ISOjoulu and the autumn meeting will both be organized on 15th of December in YTHS-sauna (Kalevantie 3 C 33) starting from 18:00. If you would like to eat at the event, please fill in the following form, so that we can guarantee enough food for everyone: https://docs.google.com/forms/d/15W4-Ieu2rY698kHLCA3WhBSJZ_GQ6e_o3pds2OyvtUI/edit

See you at the autumn meeting!